نقش صدها دوربین مداربسته و ابزارهای آلوده در حمله هکری اخیر به آمریکا

نقش صدها دوربین مداربسته و ابزارهای آلوده در حمله هکری اخیر به آمریکا

نقش صدها دوربین مداربسته و ابزارهای آلوده در حمله هکری اخیر به آمریکا

امنیت دیجیتال0 نظردوشنبه 17 اردیبهشت 1397

بررسی های کارشناسی نشان می دهد حمله هکری هفته گذشته در آمریکا که دسترسی به دهها سایت پربازدید را در این کشور ناممکن کرد با استفاده از صدهزار دوربین مداربسته و برخی ابزار مشابه صورت گرفته است.

به گزارش پی سی ورلد، حمله یاد شده از نوع DOS بوده و از طریق آن ترافیک سنگینی بر روی سرورهای سایت های یاد شده ایجاد شد که دسترسی به آنها را ناممکن کرد. هدف اصلی این حملات سایت Dyn بوده که خدمات دی ان اس را برای مسیردهی سایت های مختلف ارائه می دهد.

مهاجمان با آلوده کردن ابزار یاد شده به بدافزاری مخرب که دوربین ها و سیستم های ضبط ویدئویی متصل به اینترنت را آلوده می کند شبکه بوت نت مهاجم مورد نظرشان را طراحی کرده بودند.

این بدافزار که Mirai نام دارد تحرک گسترده ای داشته و عامل اصلی موفقیت حملات سایبری جمعه گذشته محسوب می شود. کارشناسان بیم دارند تکرار این حملات در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که ده روز دیگر انجام می شود رای دهی اینترنتی را در این کشور مختل نماید و به سرقت گسترده اطلاعات شهروندان بینجامد.

بدافزار Mirai توانسته به بیش از 500 هزار ابزار متصل به اینترنت که کلمات عبور ضعیف پیش فرض داشته اند نفوذ کند و همه آنها را آلوده کند. حملات جمعه گذشته در آمریکا تنها با استفاده از یک پنجم این ابزار صورت گرفت. همین امر نشان می دهد که هکرها دقیقا از میزان دوربین ها و دستگاه های ضبط مورد نیاز برای موفقیت حملات خود اطلاع داشته اند و قصد دارند از باقیمانده این ظرفیت در روزهای آینده استفاده کنند.

آمریکا، ویتنام، برزیل از جمله کشورهایی هستند که بدافزار Mirai‌در آنها مشاهده شده است. این بدافزار در 164 کشور دیگر نیز شناسایی شده است. ترافیک ایجاد شده بر روی سایت های مختلف از این طریق به رقم بی سابقه 665 گیگابیت در ثانیه رسیده است.

شرکت مهندسی آسمان شبکه