پروتکل ONVIF چیست؟ - امنیت دیجیتال

پروتکل ONVIF چیست؟

پروتکل ONVIF چیست؟

امنیت دیجیتال0 نظرچهارشنبه 19 اردیبهشت 1397

ONVIF (Open Network Video Interface Froum)

یکی از تکنولوژی های استفاده شده در صنعت دوربین مدار بسته تکنولوژی تحت شبکه (IP) است، در دنیای تحت شبکه دوربین و NVR با استفاده از پروتکل های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، این به آن معناست که پروتکل های ارتباطی در واقع نقش زبان برای دوربین های تحت شبکه بازی می کنند. با توجه به این حقایق، دوربین مدار بسته های با پروتکل های مختلف امکان برقراری ارتباط تحت یک نرم افزار را در شبکه نخواهند داشت و این یک نقطه ضعف بزرگ در سیستم تجهیزات مدار بسته تحت شبکه به شمار می آید. ONVIF در واقع یک توافقنامه جهانی است برای ایجاد یک استاندارد بین المللی  جهت تولید و ارتباط بین دوربین های مدار بسته تحت شبکه و مراکز کنترل برند های مختلف می باشد. واژه ONVIF مخفف لاتین Open Network Video Interface Froum می باشد که به معنای انجمن ارتباط ویدیویی تحت شبکه قابل گسترش می باشد. هدف کلی این انجمن ترسیم یک استاندارد واحد جهانی جهت ارتباط بین دوربین های شبکه بدون توجه به برند آنها است.

در صورت نصب یک دوربین تحت شبکه (IP)، بدون پشتیبانی از ONVIF امکان اضافه کردن دوربین های از برند دیگر در همان شبکه وجود ندارد، لذا استفاده از دوربین هایی با پشتیبانی از پروتکل ONVIF از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انجمن جهانی ONVIF به طور کلی سه هدف اصلی را دنبال می کند:

  • استفاده از دوربین های تحت شبکه بدون توجه به برند تجهیزات مدار بسته.
  • دسترسی تمامی شرکت ها به تکنولوژی ONVIF.
  • استاندارد سازی ارتباط بین تجهیزات حفاظتی شبکه.

دوربین های تحت پروتکل ONVIF با وجود قیمت بالاتر امکانات بسیاری را در اختیار مشتریان قرار می دهد. یکپارچه سازی سیستم های دوربین مدار بسته به کاربران امکان می دهد تا با توجه به نیاز خود دوربین های مدار بسته را از بین برند های مختلف انتخاب نمایند.

دوربین های با قابلیت ONVIF با وجود قیمت تمام شده ی بالاتر، امکان بسیار مهمی را در اختیار شما قرار می دهند و آن تعمیر، نگهداری و گسترش سیستم مداربسته تحت شبکه بدون وجود دغدغه در خصوص همخوانی پروتکل دوربین ها می باشد از این رو می توانیم از برند های مختلف در سیستم مدار بسته خود استفاده کنیم به شرط دارا بودن امکان ONVIF، و این یک قابلیت ویژه برای سیستم های مدار بسته تحت شبکه است. البته پروتکل های بین المللی دیگری شبیه ONVIF هم وجود دارند که در بخش های دیگر در مورد آنها توضیح خواهیم داد. با ایمن دیجی، نخستین مرجع تخصصی دوربین مدار بسته کشور همراه باشید.