رزولوشن چیست؟ - امنیت دیجیتال

رزولوشن چیست؟

رزولوشن چیست؟

امنیت دیجیتال0 نظرچهارشنبه 19 اردیبهشت 1397

رزولوشن چیست؟

آشنایی با مفهوم رزولوشن در دوربین های مداربسته و نمایشگرها و مقایسه رزولوشن و کیفیت تصویر و پیکسل ها و تأثیر رزولوشن بر وضوح تصویر در استانداردها و رزولوشن های مختلف

اگر تا بحال گذرتان به خرید تلویزیون یا مانیتور افتاده باشد یا با تصاویر دیجیتالی سر و کار داشته باشید ، حتماً با اصطلاحاتی از قبیل روزلوشن ، پیکسل و ... برخورد کرده اید.

رزولوشن اصطلاحی است که از آن برای ذکر تعداد پیکسل های هر صفحه نمایش به کار می رود. این اصطلاح که بصورت یک جفت عدد زوج بکار برده میشود نشان می دهد که در صفحه نمایش مورد نظر چه تعداد پیکسل وجود دارد. اعدادی از قبیل 640 در 480  . یا 1280 در 720 .

بطور مثال رزولوشن 720*1280 به این معنی است که صفحه نمایش دارای 1280 پیکسل در عرض و 720 پیکسل در ارتفاع صفحه نمایش دارد.

همیشه بخاطر داشته باشید در بیان رزولوشن ، عدد اول نشاندهنده تعداد ستون پیکسل ها و عدد دوم نشان دهنده ی ردیف پیکسل ها ( یعنی عرض و ارتفاع تصویر) است. روش محاسبه تعداد پیکسل ها در یک صفحه نمایش ،  از ضرب دو عدد فوق بدست می آید. بدیهی است هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد ، صفحه نمایش کیفیت بالاتری خواهد داشت و قادر است تصاویر واضح تری را ارائه دهد.

پس می توان اینطور بیان کرد که هر صفحه نمایش مانند تلویزیون های پلاسما ، LCD ، LED دارای تعداد ثابتی پیکسل هستند که توانایی نمایش تصویر با کیفیت را فراهم می کنند. یکی دیگر از پارامترهای موثر بر وضوح تصویر ، کنتراست می باشد و آن عبارت است که فاصله ی بین روشن ترین سفید و تاریکترین سیاه در صفحه نمایش. هرچه کنتراست بالاتر باشد ، صفحه نمایش قادر خواهد بود رنگها و سایه ها را دقیق تر نمایش دهد. عکس زیر نشان می دهد که یک تصویر در رزولوش های متفاوت چگونه به نمایش در می آید.

در واقع تمامی تصاویر در صفحه نمایش ها ، مجموعه ی بیشماری از نقاط رنگی است که کنار یکدیگر قرار گرفته اند و چشم ما آنها را بصورت پیوسته و یک تصویر کامل می بیند.

برای بیان رزولوشن ، روش دیگری نیز وجود دارد . در این روش تمامی پیکسل ها را با یک عدد کلی نشان می دهیم که آنرا با مگاپیکسل می شناسیم. مثلا در مورد رزولوشن 1024*1280 ، می توان از عبارت 1.3 مگاپیکسل هم استفاده کرد زیرا ضرب این دو عدد ، چیزی در حدود 1,300,000 پیکسل است.

همانطور که گفته شد تعداد پیکسل های بکار رفته در صفحه نمایش رابطه ی مستقیمی با وضوح تصویر دارد. وضوح تصویر عبارتی است که برای بیان کیفیت تصویر استفاده می شود بنابراین با توضیح فوق می توان گفت وضوح تصویر بالاتر در رزولوشن های بالاتر ممکن است. گفتنی است که وضوح تصویر بالا فقط به رزولوشن مربوط نیست ولی معمولا در نمایشگرهایی که رزولوشن بالا دارند ، به دلیل تکنولوژی ساخت بالاتر ، پارامترهای دیگری نظیر کنتراست و کیفیت مواد بکار رفته در پیکسل ها بهتر خواهد بود که مجموع این پارامترها بر وضوح تصویر تأثیر می گذارد.

برای بیان وضوح تصویر واحدهای مختلفی داریم از جمله ppi   و  dpi

Dpi = Dot per Inch  یعنی تعداد نقاط در هر اینچ مربع

PPi = Pixel per Inch  یعنی تعداد پیکسل در هر اینچ مربع

به عبارتی یک تصویر با وضوح 72ppi دارای 5184 پیکسل است.

در ادامه چند فرمت استاندارد تصویر به همراه قابلیت وضوح نمایش شان آورده شده است.

استاندارد VGA (Video Graphics Array) :  قادر به نمایش تصویری با وضوح 640*480 پیکسل

استاندارد SVGA (Super VGA)  :  قادر به نمایش تصویری با وضوح 800*600 پیکسل

استاندارد XGA (Extended Graphic Array) :  قادر به نمایش تصویری با وضوح 1024*768 پیکسل

WXGA (Wide XGA)  :    قادر به نمایش تصویری با وضوح 1365*768 پیکسل

استاندار :  UXGA (Ultra Extended Graphic Array) قادر به نمایش تصویری با وضوح1600*1200 پیکسل

امروزه تلویزیون های HDTV قابلیت نمایش تصویری با روزولوشن 1920*1080 پیکسل را دارند.