راهنمای خرید هارد مناسب برای DVR (دستگاه دیجیتالی ثبت تصاویر) - امنیت دیجیتال

راهنمای خرید هارد مناسب برای DVR (دستگاه دیجیتالی ثبت تصاویر)

راهنمای خرید هارد مناسب برای DVR (دستگاه دیجیتالی ثبت تصاویر)

امنیت دیجیتال0 نظرپنج شنبه 20 اردیبهشت 1397

برقراری امنیت بسیار ضروری است. در زمان های قدیم برای ضبط تصاویر از نوارهای کاست استفاده می کردند. در چند سال اخیر سیستم های نظارتی دوربین مداربسته پیشرفت کرده و دیجیتالی شده اند. روزانه تعداد دوربین های مدار بسته بیشتری در سطح شهرها نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. تصاویر این دوربین های مداربسته باید در جایی ثبت شود که حافظه کافی داشته باشد و دسترسی به آن آسان باشد. هارد دیسک وسیله مناسبی برای ثبت این تصاویر است. امروزه تولید کنندگان هارد دیسک به دنبال ساختن هاردهایی با قابلیت بالای نوشتن اطلاعات (ثبت تصاویر) و خواندن اطلاعات (دسترسی به تصاویر و بازیابی آن ها) هستند. ما در این مقاله شما را راهنمایی می کنیم تا هارد مناسب برای DVR انتخاب و خریداری کنید.

راهنمای خرید هارد مناسب برای DVR (دستگاه دیجیتالی ثبت تصاویر)

در مقاله ی ۱۰ نکته‌ای که به هنگام خرید دوربین مداربسته باید در نظرداشته باشید، راهنمایی هایی در زمینه خرید دوربین مدار بسته مناسب، بیان کرده ایم. همان طور که می دانید دستگاه DVR برای دریافت تصاویر دوربین های مداربسته با سیم و NVR برای دوربین های مداربسته بی سیم یا وایرلس استفاده می شود. هر دستگاه DVR برای ذخیره تصاویر دریافت شده به هارد نیاز دارد. دوربین های مداربسته بصورت 24 ساعته در حال ذخیره تصاویر هستند، بنابراین هارد دیسک های معمول در دراز مدت جوابگوی نیازهای کاربر نخواهند بود. در این مطلب نکاتی را برای انتخاب و خرید هارد مناسب برای DVR مطرح می کنیم.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب هارد مناسب برای DVR

 • طول زمان تصویربرداری

واضح است که هر چه تعداد دوربین های مداربسته و زمان فیلم های ضبط شده بیشتر باشد، به فضای بیشتری برای ذخیره سازی نیاز خواهد بود. امروزه با مکانیزم تشخیص حرکتی، می توان زمان ضبط تصاویر را کاهش داد.

 • میزان حرکت موجود در تصویر

با استفاده از روش های فشرده سازی تصاویر، تصاویر مشابه در یک توالی حذف و ظرفیت فیلم برداری بیشتر می شود. هر قدر میزان حرکت و تغییرات در محیط فیلم برداری بیشتر باشد، فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز خواهد بود.

 • نوع و مقدار فشرده سازی

روش های فشرده سازی می توانند این امکان را به وجود آورند که با کمترین افت کیفیت، حجم فیلم های ضبط شده کاهش یابد. کاهش بیشتر حجم فیلم نیز امکان پذیر است ولی در این صورت کیفیت آن کاهش می یابد به طوری که جزییات قابل تشخیص نمی باشد. امروزه بیشتر دستگاه های DVR و NVR از کدک های فرمت H.264 که یکی از پیشرفته ترین فرمت های فشرده سازی تصاویر دریافتی از دوربین مداربسته است، استفاده می کنند.

 • کیفیت تصاویر ضبط شده

هرچه رزولوشن تصویر ضبط شده بیشتر باشد، فضای بیشتری را در هارد دیسک اشغال می کند. در مقابل هر چه کیفیت تصاویر را پایین تر بیاوریم، حجم آن کمتر خواهد شد. از طرفی کاهش رزولوشن تصویر باعث از دست رفتن جزییات تصویر می شود که در اکثر مواقع توصیه نمی شود.

 • سرعت دوران

حداقل سرعت دوران 5400 دور در دقیقه می باشد، میزان پیشنهادی ما برای هارد دوربین مدار بسته، 5400 تا 7200 دور در دقیقه است. بالا بودن سرعت دوران یك هارددیسک نشان دهنده بالا بودن سرعت ذخيره و بازيابی اطلاعات است. درصورتيکه از دوربین های با کیفیت و تنظیمات DVR با کیفیت بالا استفاده می نمایید، بالا بودن تعداد دور در دقیقه یك هارددیسک بسیار حائز اهمیت است.

 • سرعت جستجو

حداقل سرعت جستجوی هارد مناسب برای DVR حدود 8ms و یا پائین تر است. مقدار پیشنهادی ما 8ms تا  9ms می باشد. متوسط سرعت جستجو بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می گردد. سرعت جستجو به سرعت پیدا نمودن یک بخش خاص از اطلاعات ذخيره شده، در یك درایو اطلاق می شود. اكثر کاربران در زمان انتخاب يک هارد ديسک به موضوع فوق توجه نمی کنند.

 • اندازه بافر

حداقل اندازه بافر 16 مگابایت و مقدار پیشنهادی ما در انتخاب هارد مناسب برای DVR، ت32 و 64 مگابایت است. بافر يک حافظه Cache بر روی درايو می باشد که اطلاعات بطور موقت در آن ذخيره می شود. در صورتيکه پردازنده مجددا درخواست آنان را داشته باشد بافر آن را بازگردانی می کند.

 • ظرفیت هارددیسک

در DVR های قدیمی از هاردهای IDE استفاده می شد که به دلیل محدودیت حافظه، زمان ضبط تصاویر پایین بود. در DVR های جدید که از هاردهای SATA نیز پشتیبانی می کنند، حجم بیشتر بوده و فیلم های بیشتری ذخیره می شوند. حداقل ظرفیت هارددیسک ها 250 گیگا بایت می باشد. مقدار پیشنهادی برای هارد دوربین مدار بسته، 1 تا 2 ترابایت است.

مزایای استفاده از هارد به جای لوازم الکترونیکی دیگر برای ذخیره تصاویر

 • داشتن فضای زیاد برای ذخیره اطلاعات

هارد دیسک های کامپیوترهای معمولی برای خواندن و نوشتن اطلاعات محدودی طراحی شده اند. در مقابل دوربین های مداربسته در تمام روزهای سال و به صورت 24 ساعته در حال ذخیره تصویر هستند. به همین علت نوع این هاردها با هاردهای معمول تفاوت دارد. %90 هاردهای DVR برای ذخیره تصاویر و %10 آن برای بازخوانی و نمایش تصاویر ضبط شده استفاده می شود. هارد مناسب برای DVR فضای بیشتری برای ذخیره، دوام بیشتر و امنیت بالایی دارد.

 • قابل اطمینان بودن

هد و سیلندر یک وسیله معمولی ذخیره اطلاعات ممکن است در مقابل حجم زیاد اطلاعات که از چندین دوربین به صورت همزمان به آن ارسال می شود، خراب شود. هارد مناسب برای DVR کارکرد مطمعنی دارد و خراب نمی شود.

 • عملکرد کم هزینه

هارد دیسک های مناسب دوربین مدار بسته، انرژی الکتریکی کمی مصرف می کنند و دمای آن ها هنگام فعالیت شبانه روزی، بالا نمی رود. در نتیجه به دستگاه DVR آسیب وارد نمی کنند.

 • قیمت مناسب

قیمت نقش مهمی در انتخاب هارد مناسب برای DVR دارد. هاردهای دوربین مداربسته چون با مصرف امنیتی و نظارتی ساخته شده اند، ممکن است گران تر به نظر برسند. در حالیکه تفاوت زیادی بین قیمت هارد دیسک های معمولی با هارد دیسک های DVR وجود ندارد. همچنین تفاوت قیمت بین هاردهای با ظرفیت مختلف، چشم گیر نیست.

شرکت مهندسی آسمان شبکه پک های متنوع دوربین مدار بسته را همراه با لوازم جانبی آن در اختیار شما قرار می دهد. پیشنهاد می کنیم قبل از خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات جانبی آن با کارشناسان فروش شرکت مهندسی آسمان شبکه(ایمن دیجی) مشورت کنید تا بهترین ها را انتخاب کنید.

شرکت مهندسی آسمان شبکه(ایمن دیجی)