جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ و برقراری امنیت توسط دوربین مدار بسته

جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ و برقراری امنیت توسط دوربین مدار بسته

جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ و برقراری امنیت توسط دوربین مدار بسته

امنیت دیجیتال0 نظرﺳﻪ شنبه 5 تیر 1397

حوادث تروریستی اخیر پاریس، بمب گذاری های انتحاری مترو و فرودگاه بروکسل و برخی دیگر اینگونه حوادث باعث شده تا ماموران امنیتی با حساسیت بیشتری استفاده از تجهیزات دوربین مدار بسته، را در دستور کار قرار دهند. مناطق پر جمعیت در استادیوم های جام جهانی، محل استقرار طرفداران تیم ها و موقعیت هایی شبیه به این، می تواند توسط سیستم های هوشمند دوربین مدار بسته پوشش داده شود. سیستم های تشخیص چهره در موقعیت های شلوغ مانند استادیوم ها، فرودگاهها، مراکز خرید بزرگ، مراکز حمل و نقل، مراکز تفریحی و موقعیت های پر جمعیت دیگر نصب شده اند و هر لحظه در حال تصویر برداری و آنالیز تصاویر دوربین های مدار بسته هستند تا هر گونه تهدیدی را قبل از وقوع شناسایی و در کمترین زمان به ماموران امنیتی اطلاع رسانی کنند.این موضوع باعث شده تا تولید کنندگان سیستم های مدار بسته تمام تلاش خود را جهت جذب سهم عمده از این بازار به کار بگیرند.

تجربه موفق مسئولان برگزار کننده مسابقات یورو ۲۰۱۶ در استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل موقعیت های پر جمعیت و جلوگیری از هر گونه تهدید یا حمله ای، مسئولان برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به فکر استفاده از این سیستم های هوشمند برای تصویر برداری و آنالیز تصویر دوربین مدار بسته افتادند. به عنوان مثال سکوی طرفداران تیم های شرکت کننده در جام جهانی، با استفاده از دوربین های مدار بسته، مجهز به تکنولوژی تشخیص چهره باعث می شود تا ماموران امنیتی به راحتی هر گونه تهدیدی را شناسایی و مدیریت کنند. با توجه به مطالب بالا تولید کنندگان در حال کار روی راه حل ها و تکنولوژی های هوشمند جدید برای پوشش نیاز های حفاظتی مسئولان برگزاری جام هستند.

ویتالی موتکو وزیر ورزش روسیه اخیرا اعلام کرد: ما نیاز داریم تا اقدامات امنیتی خود را در استادیوم ها، سکوی تماشاچیان و کمپ های تیم های شرکت کننده در طول برگزاری رقابت های جام جهانی افزایش دهیم. جام جهانی محبوب ترین رویداد ورزش دنیا در سال ۲۰۱۸ است و احتمال هر گونه خرابکاری یا اقدام تروریستی در این رویداد محتمل است لذا ما باید تمام تلاش خود را جهت پیش بینی هر گونه تهدید احتمالی به کار ببندیم. با استفاده از نرم افزارهای تشخیص چهره که توان شناسایی افراد سابقه دار را دارند و می توانند با تشخیص افراد مشکوک و اطلاع رسانی به  ماموران امنیتی ، هر بحرانی را در کوتاهترین زمان ممکن پیش بینی کنند.

استاندارد تصویر دوربین مدار بسته، در روسیه با اروپا یکی است و این باعث می شود تا تولید کنندگان اروپایی تمام تلاش خود را جهت پیشنهاد بهترین راه حل امنیتی به کار ببندند. به گزارش مطبوعات این کشور، میزان بودجه وزارت ورزش برای مجهز کردن استادیوم ها به سیستم دوربین مدار بسته، ۴۵۳ میلیون دلار تخمین زده شده است.

استادیوم های یکتاپینبرگ ، سارانسک ، سامارا ، روستوف اون دون ، کالینی گراد و وولگوگراد همگی مجهز به سیستم هوشمند نظارت و حفاظت پیرامونی ، کنترل دسترسی خودرویی و نفرات ، نظارت تصویری ، سرورهای امن مخابرات و تجهیزات سرور مجهز خواهند شد، هزینه این قرار داد بیش از ۱۲ میلیون دلار است. همچنین استادیوم لوژنیکی مسکو همچنین با هزینه مبلغ ۵۰۰ هزار دلار سیستم دوربین مدار بسته اش را به روز خواهد کرد. معمولا شرکت ها ، درصد زیادی از بودجه خود را به سامانه امنیت اطلاعات مهم اختصاص می دهند.

هدف اصلی از انتخاب مدل دوربین ها و همچنین نصب سیستم مدار بسته هوشمند در استادیوم ها و موقعیت های حساسی مانند: سکوهای تماشاگران و طرفداران دو تیم ، تشخیص چهره هوشمند بر اساس الگوریتم های هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی می باشد. داده های این دوربین ها می تواند جهت استفاده مراکز مهم بصورت لحظه ای استفاده شوند مراکزی مانند اداره پلیس ، اورژانس ، آتش نشانی و مراکز دیگری که در مواقع حساس ، مدیران امنیتی از آنها به جهت حل بحران کمک می گیرند. علاوه بر آن سیستم هوشمند با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی خود قادر است تا سابقه دار و افراد تحت تعقیب را در کوتاهترین زمان شناسایی کند.


دست اندر کاران و ماموران امنیتی که وظیفه برگزاری جام را دارند در جلسات متعدد با مدیران ارشد خود نیازهای خود را بطور کلی در چند قسمت عمده تقسیم بندی کردند، از این رو، برخی از مسائلی که در طراحی سیستم مدار بسته استادیوم های برگزار کننده جام جهانی باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

  • شناسایی و طبقه بندی ، نیاز های حفاظتی در استادیوم ها ، مانند زیر ساخت های مهم ، حمل و نقل و جایگاه هوادارن تیم ها و..
  • طبقه بندی نیازهای امنیتی با در نظر گرفتن پیچیدگی های حفاظتی افراد در فضاهای عمومی و شلوغ
  • ارتباط مستمر و جلسات هماهنگی با سازمانهای امنیتی و تبادل اطلاعات با این سازمانها در خصوص احتمال وقوع هر گونه اقدام مخرب و در اختیار داشتن طرح ویژه حل بحران در زمان کوتاه
  • بررسی احتمال وقوع هر حادثه بین المللی با برگزاری نمایشگاه های ویژه و کنفرانس های متعدد بین نهاد های مختلف مانند: فدراسیون روسیه ، وزارت کشور ، وزارت ورزش و دولت روسیه ، مرکز مبارزه با تروریسم کشورهای مشترک المنافع و … انجام می شود در این نشست ها تجربیات شرکت کنندگان در خصوص یکپارچه سازی سیستم های نظارت تصویری و ارتباط بین تجهیزات امنیتی واحد های مختلف با یکدیگر به اشتراک گذاشته می شود. این مهم باعث می شود تا ماموران امنیتی جهت تجهیز استادیوم های فوتبال جام جهانی روسیه بهترین راه حل را انتخاب کنند.

با توجه به مطالب بالا هر روز شاهد استفاده بیشتر و هوشمندانه تر از دوربین های مدار بسته در صنعت های محتلف هستیم در این گزارش یکی از این موارد را توضیح دادیم. در گزارش ها بعدی کاربردهای دیگر این سیستم را توضیح خواهیم داد، با آسمان شبکه همراه باشید.