دیافراگم (ایریس) دوربین مدار بسته: Auto Iris ، P-iris ،Manual Iris - امنیت دیجیتال

دیافراگم (ایریس) دوربین مدار بسته: Auto Iris ، P-iris ،Manual Iris

دیافراگم (ایریس) دوربین مدار بسته: Auto Iris ، P-iris ،Manual Iris

امنیت دیجیتال0 نظرچهارشنبه 9 اسفند 1396

آیریس (Iris) یا دیافراگم بخشی از دوربین است که چگونگی ورود نور به لنز را کنترل می‌کند. در صورتی که دیافراگم بازشدگی بزرگ‌تری را ایجاد کند، نور بیشتری می‌تواند وارد شود و یک بازشدگی کوچک‌تر امکان عبور نور کمتری را می‌دهد. نوری که دیافراگم اجازه‌ی عبور آن را می‌دهد به سنسور تصویری رسیده و این نور به عنوان تکانه‌های الکتریکی ضبط می‌شود که ویدئو را ایجاد می‌کند. برای سیستم‌های ویدئویی نظارتی انواع مختلفی از دیافراگم‌ دوربین مدار بسته وجود دارند: دیافراگم ثابت، دیافراگم خودکار و دیافراگم P.دریچه لنز دوربین مدار بسته دیافراگم نام دارد. این دریچه با باز و بسته شدن، میزان نور ورودی به دوربین مدار بسته را تنظیم می‌کند.

شرکت ایمن دیجی در زمینه واردات، فروش و نصب دوربین مدار بسته سابقه‌ای 16 ساله دارد. این شرکت یکی از عرضه کنندگان معتبر انواع مختلف مدل‌های دوربین‌های مدار بسته هایک ویژن hikvision  با قابلیت‌های گوناگون است. دیگر برندهای دوربین مدار بسته شرکت ایمن دیجی عبارتند از: داهوا dahua و اس ویژن svision ، دی لینک D-link و مکسرون maxron. جهت اطلاع بیشتر در زمینه خرید و نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 03136516160 تماس حاصل نمایید یا از طریق شماره تلگرام 09211674820 و آیدی تلگرام imendigi@ سوالات خود را مطرح فرمایید.

نحوه‌ی کار دیافراگم دوربین


دیافراگم دوربین مدار بسته با محدود کردن میزان نوری که به سنسور تصویری می‌رسد عمل می‌کند. نور بیش از حد می‌تواند ویدئو را خراب می‌کند و نور بسیار کم همه چیز را تیره می‌کند، بنابراین داشتن دیافراگمی که به طور خاص برای محل قرارگیری دوربین مناسب باشد حائز اهمیت است. هر یک از ۴ نوع دیافراگم دوربین کمی متفاوت عمل می‌کنند، بنابراین می‌توانید نوعی که برای شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید.

دیافراگم ثابت

  • در یک دیافراگم ثابت بازشدگی که به نور اجازه ورود به دوربین را می‌دهد قابل تنظیم نیست.
  • این نوع دیافراگم برای ثبت تصویر در فضای داخلی که میزان نور در هنگام ضبط دوربین ثابت است، مطلوب می‌باشد، برای مثال در یک دفتر یا مدرسه با نورهای بالاسری بزرگ

دیافراگم دستی

  • در دیافراگم دستی می‌توان میزان بازشدگی را به به طور فیزیکی به گونه‌ای تنظیم کرد تا به نور بیشتر یا کمتری اجازه ورود داده شود. این تنظیم معمولاً در حین نصب که دسترسی آسانی به دوربین وجود دارد، انجام می‌شود.
  • این نوع دیافراگم معمولاً به همان شکل دیافراگم ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا دسترسی به دوربین بعد از نصب در صورتی که در محدوده‌ی خارج از دسترسی قرار بگیرد، می‌تواند دشوار باشد.

دیافراگم خودکار

  • دیافراگم‌های خودکار موتوری هستند که اجازه می‌دهد بازشدگی دیافراگم را برای نور متغیر در طول روز تنظیم کرد.
  • دو نوع دیافراگم خودکار وجود دارند، دیافراگم‌های DC (کنترل موتور در دوربین قرار دارد) و دیافراگم‌های ویدئویی (کنترل در خود لنز وجود دارد).
  • از آنجایی که دیافراگم‌های خودکار از فن‌آوری پیشرفته‌تری نسبت به دیافراگم ثابت یا دستی بهره می‌برند، دوربین‌های دارای دیافراگم خودکار اغلب گران‌تر هستند، اما برای ضبط در محیط‌های خارجی که تغییرات بین نور روز و شب را می‌توان به صورت خودکار تنظیم کرد، مناسب‌تر می‌باشند.

تفاوت بین دیافراگم خودکار و دامنه دینامیکی گسترده (WDR)

نور و تاریکی باید به نحو مناسبی کنترل شوند. در ادامه در مورد دو نوع از این روش‌ها توضیح داده می‌شود: دیافراگم خودکار و دامنه دینامیکی گسترده.

تفاوت اصلی بین این دو کنترل تغییرات نوری است که دوربین امنیتی با آن مواجه می‌شود. قابلیت دیافراگم خودکار همان‌طور که می‌توان تجسم کرد، مانند دیافراگم چشم انسان عمل می‌کند. با تنظیم خودکار میزان مشخصی از نور به سنسور تصویری می‌رسد. برای مثال، این یک قابلیت بسیار مهم برای دوربین‌های امنیتی بیرونی با تاریک شدن هوا است، زیرا این دیافراگم دوربین مدار بسته خودکار برای عبور نور بیشتر بازتر می‌گردد. خلاف این گفته برای همین دوربین بیرونی در روشنایی روز صادق است. با قابلیت دامنه دینامیکی گسترده، دغدغه تنها کنتراست در یک ناحیه می‌باشد. یک انبار را تصور کنید. در صورتی که دوربین امنیتی در حال نظارت بر انبار از داخل آن باشد و ناگهان این درب در یک روز بسیار آفتابی باز شود، یک دوربین بدون قبالیت WDR یک نقطه‌ی سفید را در محل باز شدن درب نشان خواهد داد و نواحی سیاهی بدون جزئیات واضحی در اطراف آن وجود دارند. دامنه دینامیکی گسترده یا دبلیو دی آر نقطه روشن و نواحی تیره را متعادل می‌کند. با استفاده از آن مشاهده‌ی جزئیات در این نواحی امکان پذیر می‌شود، یعنی نواحی تاریک را روشن کرده و سفیدی موجود در نقاط روشن را برطرف می‌کند. بنابراین اساساً دیافراگم خودکار برای تغییرات در نور ضروری است و نه لزوماً کنتراست شدید در یک تصویر که در WDR است. امروزه با وجود بسیاری از دوربین‌های جدیدتر، دیافراگم خودکار به صورت الکترونیکی در تراشه‌ای داخل آنها است و بنابراین نیاز به انجام کاری نمی‌باشد. برخی از آنها دارای لنزهای خودکار نیز هستند. اما از مسئول نصب سیستم امنیتی خود نیز سوال کنید، زیرا برخی از فروشندگان دوربین‌های با کیفیت کم را بدون دیافراگم خودکار می‌فروشند.

دیافراگم P

  • P ابتدای کلمه precise به معنی دقیق می‌باشد زیرا دیافراگم لنز دوربین مدار بسته هم از قابلیت تنظیم خودکار مانند یک دیافراگم خودکار و هم نرم‌افزار دوربین برای بهبود وضوح ویدئو و عمق میدان بهره می‌برد.
  • میزان بسته شدن دیافراگم محدود است و از تاری ویدئو که می‌تواند هنگام تصحیح بیش از حد برای نورهای روشن رخ دهد جلوگیری کند.
  • دوربین‌های دارای دیافراگم P نیز گران‌تر از مدل‌های دارای دیافراگم‌های ثابت یا دستی هستند، اما برای ضبط در نواحی که نور به طور ثابت و به سرعت در حال تغییر است، مناسب‌تر می‌باشند.

انواع دیافراگم دوربین چگونه می‌توانند کمک کنند؟


با توجه به چهار نوع دیافراگم دوربین مدار بسته که امکان انتخاب از میان آنها وجود دارد، می‌توانید دوربین تحت شبکه‌ای که بیشترین تطابق را با نیازهای نظارتی شما دارد انتخاب کنید. آیا قصد ضبط ویدئو در ساختمان یک دفتر و تنها در ساعات کاری را دارید؟ یک دیافراگم ثابت یا دستی با نور ثابت ناشی از چراغ‌های بالای سر کافی است زیرا نیازی به تنظیم آن با توجه به تغییر میزان نور نخواهد داشت.
برای ضبط ویدئو در فضای بیرونی یا در ساعاتی که دوربین باید بر اساس میزان نور در طول روز و شب تنظیم شود، برای مثال در یک گاراژ یا محل ساخت و ساز، دیافراگم خودکار یا P بهترین گزینه می‌باشند، زیرا به منظور کار با میزان نور متغیر طراحی شده‌اند.
انواع مختلفی از دیافراگم‌های دوربین در سیستم‌های نظارتی ویدئویی و دوربین‌های امنیتی تحت شبکه وجود دارند که توسط سازندگان برجسته‌ای چون Optica، Axis و Mobotix ارائه می‌شوند.


مقایسه Iris و aperture


IRIS لنز دوربین مدار بسته بخشی از دوربین است که دارای بازشدگی قابل تنظیم است تا نور بتواند وارد شده و به سنسور تصویری (یعنی CCD، CMOS) برسد. در صورتی که این دیافراگم بازشدگی بزرگ‌تری را ایجاد کند، نور بیشتری می‌تواند عبور کند. بازشدگی کوچک‌تر به نور کمتری اجازه‌ی ورود می‌هد. aperture یا روزنه به معنی اندازه‌ی بازشدگی در آیریس است. روزنه توسط F-Stop روی کنترل‌های دوربین اندازه‌گیری می‌شود. یک F-Stop کوچک به معنی بازشدگی بیشتر روزنه و F-Stop بزرگ به معنی بازشدگی کمتر است. از آنجایی که یک روزنه‌ی کوچک‌تر میزان نور رسیده به لنز را محدود می‌کند، یک F-Stop بزرگ نیاز به نور بیشتری دارد تا بتواند تصویر را به طور مناسب در معرض نور قرار دهد.